sobota, 2 lipca 2016

Jak zacząć dno Mochila Bag? - kurs tapestry crochet

Od czasu, kiedy zamieściłam wpis z poradami dotyczącymi szydełkowania worków Mochila, otrzymuję od Was wiele maili z pytaniami odnośnie dziergania metodą tapestry crochet. W związku z tym, postanowiłam przygotować obrazkowy kurs pokazujący, jak zacząć okrągłe dno Mochila Bag. 
Zacznijmy od wzoru, który dla Was przygotowałam:

Wiele podobnych wzorów możecie znaleźć wpisując "Mochila Bag pattern" w wyszukiwarce Google lub w serwisie Pinterest. 

Zabierzmy się więc za czytanie wzoru i równoczesne szydełkowanie (kurs będzie bazował na opracowanym przeze mnie wzorze, inne schematy toreb przerabia się w analogiczny sposób):

1. Przygotowujemy 3 dowolne kolory włóczek bawełnianych o tej samej lub bardzo podobnej grubości (np. Bella Alize, Drops Safran, Drops Loves You 6,7 itd.)
2. Wybieramy szydełko odpowiednie do grubości włóczek (więcej informacji o wyborze szydełka i włóczek znajdziecie w poradniku "Jak zrobić torbę typu Mochila Bag?").

3. Zaczynamy pracę z szydełkiem i włóczką od wykonania 8-miu półsłupków na pętelce magic ring. Może być Wam łatwiej, jak na ostatni półsłupek założycie znacznik.


4. Drugi rząd to 2 półsłupki przerabiane w jednym półsłupku z poprzedniego rzędu - mamy więc do zrobienia 16 półsłupków. 
W tym rzędzie wprowadzamy już kolorowe nitki, które będą ukryte wewnątrz półsłupków (chowamy je już w tym rzędzie, aby cała torba miała jednakową grubość i dobrze się układała). Umieszczamy więc kolorowe nitki pod beżową włóczką (u mnie) tak jak na zdjęciu:

Przerabiamy półsłupek na tylnej nitce półsłupka z poprzedniego rzędu (jak przyjrzycie się swojej dotychczasowej robótce, to zauważycie, że każdy półsłupek jest złożony z dwóch nitek - przedniej i tylnej. Żeby wzór torby nie był krzywy, musimy przerabiać kolejne półsłupki na przednich lub tylnych nitkach (kurs przedstawia przerabianie na tylnych nitkach), a nie na całych półsłupkach, jak to się robi np. przy dzierganiu serwetek czy maskotek. 
Wbijamy więc szydełko w tylną nitkę kolejnego półsłupka z poprzedniego rzędu pilnując kolorowych nitek prowadzonych wewnątrz nowego półsłupka. Kolejny półsłupek robimy w tym samym półsłupku. 
Przerabiamy po dwa półsłupki w jednym półsłupku z poprzedniego rzędu do końca rzędu (wtedy musicie liczyć ilość półsłupków) lub do znacznika. Łącznie musi być 16 półsłupków w rzędzie.

Zwróćcie uwagę na to, jak układa się tył robótki - kolorowe nitki znajdują się wewnątrz półsłupków (jeśli za mocno wystają - naciągnijcie kolorowe nitki, z wyczuciem - tak, żeby robótka nie zrobiła się wypukła. Naciąganie nitek powtarzajcie co kilka przerobionych półsłupków, aż do końca torby):

5. Następny rząd to 24 półsłupki.
Widzicie, że robótka dzieli się na 8 takich samych części. W obrębie każdej części, będziemy dodawać po 1 półsłupku, łącznie po 8 półsłupków w każdym rzędzie, aż do ostatniego rzędu dna torby. Musimy pilnować, aby dodawać półsłupki w odpowiednich miejscach, inaczej dno będzie pofalowane.
W tym rzędzie przerobimy: (1 półsłupek, potem 2 półsłupki w jednym półsłupku z poprzedniego rzędu) razy 8. Początek rzędu wyznacza nam miejsce, które zaznaczyłam czerwonymi liniami (nie ma znaczenia od której czerwonej linii zaczniecie, ważne jest to, żeby zacząć od przerobienia  1 półsłupka)
W efekcie otrzymujemy 24 półsłupki (pamiętajcie o przerabianiu na tylnej nitce i o odpowiednim naciąganiu kolorowych nitek):

6. Kolejny rząd to 32 półsłupki:

Przerabiamy (2 półsłupki w kolejnych półsłupkach z poprzedniego rzędu, a potem przerabiamy 2 półsłupki razem w jednym półsłupku z poprzedniego rzędu) powtarzamy to 8 razy:
Tył - widzicie tutaj, że trochę za słabo naciągałam nitki, bo niebieskie trochę wystają:

7. To był początek robótki - wymyśliłam sobie taki wzór, aby najpierw Wam pokazać, jak dodaje się półsłupki w poszczególnych rzędach nie przekładając kolorów (w kolejnych rzędach półsłupki dodaje się w ten sam sposób). 

Teraz przejdziemy już do metody tapestry crochet.
Mamy tutaj podwójną trudność: musimy dodawać po 8 półsłupków w rzędzie (tak, jak we wcześniejszych) oraz będziemy przerabiać półsłupki różnymi kolorami.
No to zaczynamy - pierwszy półsłupek (zaznaczony na schemacie czerwoną linią) przerabiamy beżową nitką. Ale uwaga! Nie robimy całego półsłupka - przeciągamy beżową włóczkę przez tylną nitkę półsłupka z poprzedniego rzędu, tak jak na zdjęciu i...:
i zamiast zamknąć półsłupek beżową nitką - łapiemy za niebieską nitkę i ją przeciągamy, tak żeby utworzył nam się półsłupek:
Widzicie - mamy teraz cały półsłupek beżowy i pętelkę potrzebną do zrobienia półsłupka niebieskiego. Na tym własnie polega zmienianie kolorów w metodzie tapestry crochet.

Teraz zgodnie ze wzorem musimy przerobić 4 półsłupki niebieskie, pamiętając o tym, żeby 2 półsłupki wykonać w jednym półsłupku z poprzedniego rzędu. I pewnie zwróciliście na to uwagę, że ja zrobiłam 2 półsłupki razem w złym miejscu - powinnam najpierw przerobić 1 półsłupek niebieski na tylnej nitce półsłupka z poprzedniego rzędu, a potem w kolejnym z poprzedniego rzędu - dwa półsłupki razem - mój błąd (zaważyłam go dopiero podczas pisania kursu). Dlaczego nie zrobiłam nowych zdjęć? Dlatego, że tak naprawdę taki błąd jest bez znaczenia dla robótki (minimalne przesunięcie dodatkowego półsłupka o jeden półsłupek w prawo czy w lewo nie będzie miało znaczenia jeśli będziemy konsekwentnie wykonywać go w tym samym miejscu, w każdej z 8 części rzędu). Zostawiłam ten błąd, abyście wiedzieli, że jeśli coś takiego Wam się przydarzy, to nie musicie pruć całego rzędu.
Przerobiliśmy 3 półsłupki niebieskie. Kolejny niebieski półsłupek robimy znów w połowie, tylko przeciągając niebieską nitkę:
Półsłupek kończymy beżową nitką:
Beżowy półsłupek ma być tylko jeden, więc znów w kolejnym półsłupku z poprzedniego rzędu przeciągamy beżową nitkę:
I beżowy półsłupek zamykamy - zieloną nitką. Dalej przerabiamy zgodnie ze wzorem - 4 zielone półsłupki i jeden beżowy (pamiętamy o dwóch półsłupkach w jednym półsłupku z poprzedniego rzędu):

Przerabiamy zgodnie ze wzorem wszystkie półsłupki aż do końca rzędu. Jeśli dobrze wykonaliście ten rząd - ostatni beżowy półsłupek będzie znajdował się na tylnej nitce beżowego półsłupka z poprzedniego rzędu:

8. Każdy kolejny rząd robimy na tej samej zasadzie, co poprzednie - w odpowiednich miejscach zmieniamy kolory i patrząc na schemat dodajemy kolejne półsłupki. Myślę, że z dalszą częścią dacie już sobie samodzielnie radę :)


Mam nadzieję, że kurs jest dla Was zrozumiały i wiecie już jak dodawać półsłupki w kolejnych rzędach, jak zmieniać kolory  i czytać schematy toreb typu Mochila/Wayuu.

Wykonanie dna Mochila Bag opiera się na dodawaniu 8 oczek w kolejnych rzędach. Jak już osiągniecie właściwą wielkość dna i znajdziecie odpowiedni dla Was wzór na dalszą część torby, to pozostała część Mochilii nie powinna Wam sprawić problemu - kolory zmienia się w ten sam sposób, nie dodajecie jedynie półsłupków (ani nie odejmujecie). Po prostu przerabiacie taką ilość półsłupków, jaka była w ostatnim rzędzie dna torby.

Szybko zauważycie też, czy zmieniacie kolory prawidłowo - wzór będzie się wtedy układał prosto.

Powodzenia w dzierganiu! :)

Kurs bez licencji na odsprzedaż lub inny użytek komercyjny.  Zarówno zdjęcia i jak i treść kursu nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez zgody Ewy Józefowicz.

30 komentarzy :

 1. Pięknie dziękuję za przydatny kursik, bardzo podobają mi się te torby. Z przyjemnością skorzystam z tutorialu, byłabym wdzięczna za podpowiedź, jaka ilość włóczki jest potrzebna na zrobienie typowej torby. Bloga dodałam do swojej listy i pewnie niejeden raz zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do zrobienia typowej Mochila Bag potrzeba około 400-500 gramów włóczki bawełnianej.

   Usuń
 2. Urokliwe są Twoje woreczki, z pewnością wiele osób skorzysta z kursu,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne bardzo urocze są te woreczki dzięki za kurs :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ewuś, jesteś boska ! Buziaczki !

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny kurs, na pewno wykorzystam :-) Pozdrawiam sredecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny kurs !
  Piękne te torby :)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 7. Torby cudne ale żeby taką zrobić? raczej mam dwie lewe ręce do szydełka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ehhhh... dzielnie opierałam się temu szaleństwo na Mochilla Bag... ale już się dłużej nie da! Dzięki Twojej instrukcji, no nie ma cudów... muszę taką zrobić :)))

  OdpowiedzUsuń
 9. Kursik bardzo jasno, przystępnie napisany. Piękne torby prezentujesz. Bardzo mi się ten styl podoba i być może skorzystam z kursu. Dzięki serdeczne:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki ogromne za ten kursik, bo bardzo kusi mnie zrobienie takiej torby, tylko włóczki brak :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję, dziękuję, dziękuję ☺ właśnie kupiłam włóczkę i czekam na urlop żeby zacząć torbę. I pierwdzą miałam zrobić bez dna, taką płaską.... a tu taka niespodzianka☺ i bardzo czytelna. Super! Żeby tak jeszcze jakieś małe wskazówki jak zrobić owalne dno...to byłoby wspaniale☺.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Super kursik :) bardzo przydatny!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Fantastyczny kurs :-) Dziękuję :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. fajny kurs chętnie w zimie do niego wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Efa jesteś Wielka! Jakbyś czytała w moich myślach, tylko takiego jasnego i czytelnego wyjaśnienia początku robótki brakowało mi aby odważyć się na próbę zrobienia takiej torby. Wahałam się, ale teraz jest wszystko jasne!. Dziękuję bardzo, bardzo, bardzo! Uszczęśliwiłaś niejedną z czytelniczek Twojego cudnego bloga. Pozdrawiam
  Aga

  OdpowiedzUsuń
 16. super kurs :) wykorzystam ,pozdrowionka :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Kim jest "teść" kursu? ;)
  Tak mnie ubawiła ta drobna literówka w tekście pod kursem, że nie mogłam się powstrzymać przed zadaniem tego pytania :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się pisze za dużo słów w krótkim czasie, to i teść się przypałęta ;) Dzięki za czujność - już poprawiam literówkę.

   Usuń
 18. Nie wiem czy kiedyś sie pokuszę :) ale posiąść tajemną tajemnicę tych toreb ;) to fajna sprawa :)
  Jesteś Wspaniała !!!! :) dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Strasznie to skomplikowane :D Ale worki super! :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Pięknie to przedstawiłaś, dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 21. czegoś takiego właśnie szukałam . super pokazane ,prosto i "łopatologicznie " :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Super kursik. Czy trzeba mocno ściskać półsłupki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Trzeba szydełkować dość ściśle - inaczej powstaną prześwity, albo będą widoczne nitki prowadzone wewnątrz półsłupków.

   Usuń
 23. A mnie zastanawia co innego. Czy każdy rząd polslupkow kończysz oczkiem ścisłym, czy robisz to metodą spirali... Bo przy spirali jednak wychodzą nierówności w rzędach. Z resztą na twoich zdjęciach z tutorialu też to widać. Zastanawiam się co robić, żeby właśnie tego efektu nieregularnosci nie było...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - przy zmienianiu kolorów w tej technice powstają schodki, wszystko przez to, że wewnątrz półsłupków prowadzimy nitki z pozostałymi kolorami. Jeśli zrobimy przejście, takie jak w serwetkach, czyli nowy rząd zaczniemy od oczek łańcuszka, to wewnętrzne nitki w tym miejscu będą nam wychodzić - dlatego szydełkuje się mochile na planie spirali. Mi nie przeszkadzają te schodki - zresztą można je zobaczyć także w oryginalnych Mochila Bags, dlatego nie szukałam rozwiązania w tym temacie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...