wtorek, 7 października 2014

Blogowanie nie boli! Jak zamieścić obraz na blogu?

Dzisiaj na prośbę Kwiatka - umieszczanie banerka z candy.

Obraz jest na bloggerze gadżetem (o gadżetach pisałam tu). Możesz go umieścić pod nagłówkiem, na pasku bocznym lub na dole bloga.
1. Po zalogowaniu - na blogu kliknij "Projekt", potem "Układ".
2. Kliknij na niebieski napis "Dodaj gadżet".
3. Otworzy się okno konfiguracji obrazu:

4. Nie uzupełniaj na razie pustych pól w oknie konfiguracji obrazu, poszukaj teraz strony z obrazem, który chcesz umieścić na swoim blogu.
(Jeśli nie wiesz jak się przemieszczać pomiędzy otwartymi oknami przeglądarki, to już podpowiadam:
na dole ekranu znajduje się pasek zadań Windows'a, najedź na ikonę przeglądarki (u mnie Chrome, u Ciebie może być inna) - wyświetlą się miniatury otwartych aktualnie stron - jeśli chcesz otworzyć okno konfiguracji obrazu lub chcesz poszukać strony z obrazem - po prostu kliknij lewym przyciskiem myszy na miniaturkę strony).
5. Otwórz stronę z obrazem, który chcesz zamieścić na blogu i skopiuj adres tej strony:
Wklej go od razu tu:
Utworzysz w ten sposób połączenie między obrazem, który będzie na blogu a stroną, do której ten obraz będzie się odnosił. To nie musi być ta sama strona, na której znajduje się obraz (może być to dowolny link). Czyli: jeśli chcesz zamieścić na swoim blogu obraz związany z zabawą w candy, to kopiujesz link strony, na której znajduje się baner z candy, ale jeśli chcesz np. zamieścić na pasku bocznym informację o odmianach ziemniaków, to wklejasz link do wikipedii, a na blogu zamieszczasz dowolne zdjęcie z wyszukiwarki grafiki.

6. Teraz wybierz obraz, który ma się znaleźć na Twoim blogu. Kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, wybierz "Kopiuj adres URL grafiki"  i kliknij na to hasło lewym przyciskiem myszy:

7. Otwórz okno "Konfiguruj obraz". Kliknij na kółko przy tekście "Z internetu..." oraz kwadrat "Zmniejsz, aby dopasować" (obraz zostanie zmniejszony i nie będzie wychodził poza ramki np. paska bocznego), a następnie prawym przyciskiem myszy kliknij na pole pod tekstem "Z internetu..." i wybierz "Wklej".

8. Poczekaj, aż obraz się załaduje. Wpisz tytuł (blogger nie pozwoli Ci zapisać obrazu, bez nadania mu tytułu), możesz także dodać podpis, który znajdzie się pod obrazkiem. Jeśli nagle okazało się, że to nie ten obrazek, który miał się znaleźć na blogu - możesz łatwo go usunąć - klikając "Usuń obraz". W sposób opisany powyżej możesz dodać w tym miejscu inny obraz - nie zmieniając pozostałych elementów w oknie konfiguracji obrazu. 
Kiedy już masz wpisany tytuł, wklejony link i załadowany obraz - kliknij "Zapisz".

10. Po kliknięciu "Zapisz", wrócisz do widoku "Układ". Pod miejscem "Dodaj gadżet" pojawi się Twój obraz - opisany tytułem, który został wpisany w oknie konfiguracji obrazu - u mnie tytuł to "pies". Dookoła tekstu "pies" znajduje się ramka, która jest polem gadżetu. Klikając i przytrzymując lewy przycisk myszy na tym polu (tak jak przy przenoszeniu plików w oknach Windows'a) można przesunąć obraz w inne miejsce.
Kiedy już obraz znajduje się w odpowiednim miejscu - kliknij "Zapisz rozmieszczenie".
 

11. Jeśli chcesz usunąć obraz z bloga lub wprowadzić zmiany w tytule, podpisie, linku lub samym obrazku - możesz to zrobić z poziomu "Układ" (klikając na tekst "Edytuj") lub z poziomu bloga po zalogowaniu (klikając na narzędzia pod obrazkiem)
Aby usunąć - kliknij "Usuń" - powrócisz do "Układu" - kliknij "Zapisz rozmieszczenie".

Jeśli chcesz zapisać obraz w oknie konfiguracji obrazu - nigdy nie klikaj dwa razy (albo więcej) "Zapisz" - powoduje to wielokrotne zapisanie obrazu w obrębie poziomu "Układ" i powstanie błędu, który uniemożliwi Ci "zapisanie rozmieszczenia". Jeśli jednak zdarzyło Ci się kliknąć dwa razy "Zapisz" i powstanie błąd - odśwież stronę (klawisz F5), usuń powtarzające się obrazy i dopiero kliknij "zapisz rozmieszczenie". Blogger nie lubi osób niecierpliwych ;-)

Nie wiem, czy to jest zdarza się u każdego blogera, ale czasami platforma ma gorszy dzień i nie pozwala na załadowanie się obrazu w sposób, jaki opisałam powyżej. Co wtedy robić? Możesz spróbować kila razy wkleić link i adres URL obrazka w różnej kolejności. Ale jeśli to nie poskutkuje, trzeba pójść trochę dłuższą drogą:


1. Wybierz obraz, który chcesz zamieścić na blogu. Prawym przyciskiem myszy rozwiń listę - kliknij "Zapisz grafikę jako...", w kolejnym oknie wybierz odpowiednie miejsce na dysku i kliknij "Zapisz":

2. W oknie "Konfiguruj obraz" kliknij na kółko obok "Z Twojego komputera" i "Wybierz plik". Otworzy się okno, w którym wyszukaj miejsca, gdzie wcześniej został zapisany obraz. Zaznacz wybrany obraz i kliknij "Otwórz". Uzupełnij wszystkie brakujące elementy w oknie konfiguracji obrazu (tytuł, link i zmniejszanie) i kliknij "Zapisz" (a potem na poziomie "Układ" kliknij "Zapisz rozmieszczenie")


Mam nadzieję, że opis jest zrozumiały (i z drugiej strony, że nie przesadziłam z dokładnością - mam na myśli wtrącenia o przyciskach myszy).

6 komentarzy :

 1. Ewcia super te Twoja seria kursików jestes wielka .
  Przyznaję sie bez bicia , że z internetu wprost jeszcze obrazu nie wklejałam, zawsze zapisuje najpierw na Dysku - efekt dyski mi pęka w szwach ,
  Następnym razem skorzystam z Twoich porad , DZieki wielkie za tak dokladny opis.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby proste i oczywiste, ale na pewno nie dla wszystkich. Bardzo przydatne te Twoje porady. Fajnie to wytłumaczyłaś. Ja używam przeważnie skrótów klawiaturowych i czasem jak coś komuś próbuje tłumaczyć to nic z tego nie wie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wpis ma już swoje lata, ale i tak się przydaje. Nawet teraz. Dzięki ci za ten poradnik. Naprawdę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa i mądra strona. Również wiele ciekawych rzeczy znaleźć można tutaj: diet4u.org. No, ale tam kwestie zdrowotne są omawiane :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...