czwartek, 2 października 2014

Jak założyć blog? Etykiety

Etykiety postów można porównać do etykiet np.na produktach spożywczych. Dzięki nim można łatwo znaleźć, zarówno dżem na półce w sklepie, jak i post o określonej tematyce na blogu. Kiedy dodacie etykietę np. biżuteria, Wasz czytelnik w ciągu kilku sekund odnajdzie wszystkie posty związane z biżuterią.

Kliknij "Nowy post" (po zalogowaniu - w prawym, górnym rogu bloga) lub wejdź na stronę blogger.com i kliknij w biały ołówek na pomarańczowym tle. Otworzy się znane już Tobie okno edycji postów.
Z prawej strony znajduje się menu "Etykiety". Kliknij na nie, a rozwiną się dodatkowe opcje. W białym polu możesz napisać nazwy swoich etykiet, oddzielając je przecinkiem.
Jak formułować etykiety? Na przykład, gdy piszesz post o szydełkowych kolczykach - stwórz etykiety: biżuteria, szydełko. 
Żeby uniknąć bałaganu - dobrze jest wymyślić sobie kilka nazw grup np. szydełko, druty, koraliki i sukcesywnie dopasowywać potem do nich kolejne posty. Na moim blogu jest aktualnie 177 opublikowanych postów o różnej tematyce, a tylko 36 kategorii (z czego kilka powinno wylecieć).
Oczywiście możesz dodawać dowolną ilość etykiet. Ale myślę, że zamiast tego lepiej jest umieścić na blogu gadżet "Pole wyszukiwania".
Zapisane w białym polu etykiety zatwierdzasz przyciskiem "Gotowe"


Chcąc wykorzystać etykiety do wyszukiwania postów, trzeba gdzieś w obrębie bloga umieścić nazwy etykiet
Jak to zrobić?
Wybierz kategorię "Układ" (instrukcja - jak się tam dostać, znajduje się w poprzednim kursie).
Następnie kliknij na niebieski tekst "Dodaj gadżet".
Wyszukaj słowa "Etykiety".
Kliknij na biały plusik na niebieskim tle.
Kliknij zapisz. Wszystkie opcje znajdujące się w oknie "Konfiguruj etykiety" można zmienić później.


Po kliknięciu "Zapisz" etykiety pojawią się na Twoim blogu, w miejscu, w którym zamieściłeś gadżet.
Moje etykiety na blogu wyglądają tak:


Słowo "Etykiety" zmieniłam na "Szukasz czegoś?".
Ustawiłam sortownie (czyli uporządkowanie) jako alfabetyczne - czyli moje etykiety ustawione są w porządku alfabetycznym.
Wybrałam wyświetlanie w "chmurze".
Zaznaczyłam "Pokaż liczbę postów na etykietę" - czyli to ile postów jest w danej grupie tematycznej - określone jest w nawiasach za etykietą.
Zrezygnowałam z zamieszczania wszystkich etykiet, które wymyśliłam w trakcie tworzenia postów - spośród nich wybrałam 24. Klikając w niebieskie słowo edycja - rozwiną się wszystkie etykiety, które zostały przypisane do postów:

Klikając w poszczególne kwadraty, można zaznaczyć etykiety, które mają się wyświetlać na blogu. 

Wybierając inne opcje, niż te, które ja wybrałam na moim blogu, etykiety będą wyświetlały się w ten sposób.
Wybrane zostały wszystkie etykiety, według częstotliwości (czyli ilości postów na etykietę), jako lista, bez liczby postów na etykietę:

Etykiety można jeszcze wykorzystać inny sposób. Jaki? O tym powstanie osobny post dotyczący dodawania "Stron" :)

9 komentarzy :

 1. No jakie przydatny post, bloga mam już jakiś czas a nie wiedziałam że coś takiego istnieje;) Dziękuję za podpowiedź...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewcia jesteś wielka , kurcze się chyba jeszcze wiele nauczę. Co prawda temat etykiet jest mi znany i mam takowy gadżet ale cos czuje po kościach , że jeszcze nie jedym mnie zaskoczysz. Masz coś wspólnego z infromatyką, czy tez jestes samoukiem w dziedzinie bllogera??
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam od razu wielka ;-) Jeszcze klika wpisów z tego działu będzie - chyba, że się zniechęcę (jak dotychczas ze wszystkimi postami-nierękodzielniczymi). A co do bloggera - to chyba jak większość - jestem samoukiem. Blogger jest dość intuicyjny, a tam gdzie nie jest, to już ktoś zdążył to rozpracować, więc podpowiedzi są zamieszczone w Internecie :) Pozdrawiam

   Usuń
  2. Nie zniechęcaj się, bo na pewno dla wielu będą to pomocne wpisy.

   Usuń
 3. Fantastyznie,zaraz podeślę mojej koleżance. Dzięki wielkie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny post. U mnie stanowczo za dużo sie wyświetla tych etykiet. Jakoś nigdy się nad tym nie zastanawiałam, a teraz widzę u Ciebie, że to zdecydowanie lepiej wygląda jak ich jest mniej. Chyba sobie też zmniejszę , żeby nie zajmowały pół strony. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Wreszcie znalazłam jakiś blog, gdzie ktoś naprawdę sensownie wytłumaczył o co chodzi z tymi etykietami :D Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...