wtorek, 30 września 2014

Jak założyć blog? Podstawowe opcje bloggera - układ strony

Dzisiaj ciąg dalszy zmagań blogowych...


1. Zaczynamy jak zawsze od zalogowania się na konto gmail.com i wejścia na stronę: blogger.com.
2. Teraz interesuje nas przycisk zaznaczony żółtym kółkiem:

3. Po kliknięciu rozwija się lista. Kliknij "Przegląd":

4. Pojawia się taka strona z różnymi kategoriami "Przegląd", "Posty", "Strony" itd.


Możesz tu przejrzeć podstawowe statystyki bloga i dowiedzieć się, czy jakieś komentarze nie oczekują na ręczne opublikowanie. 
Teraz kliknij w "Układ".

5. Masz przed sobą taki widok:
Na tej stronie możesz dodać nagłówek np. w formie obrazka, zmienić ustawienia postów, dodać gadżety - ale po kolei :)
Dość istotna rzecz dotycząca "Układu" - wszystkie elementy typu "gadżety", "O mnie", "Archiwum bloga" itd. można przesuwać przytrzymując element lewym przyciskiem myszy i puszczając w miejscu, w którym ma się on znaleźć.

6. Na początek - nagłówek:
W miejscu, w którym znajduje się nagłówek - kliknij "Edytuj" - pojawi się wtedy okno "Skonfiguruj nagłówek". Możesz teraz:
- dodać opis bloga lub możesz pozostawić to pole puste
- dodać obraz jako nagłówek np. Twoje logo lub jakieś zdjęcie - kliknij wtedy "Wybierz plik", znajdź odpowiedni folder i obraz, kliknij "Otwórz", kliknij także na kwadrat obok "Zmniejsz, aby dopasować" (Twój obraz zostanie dopasowany do rozmiaru bloga).
- obraz możesz umieścić:
                                       za tytułem (czyli nazwą bloga) i opisem - wtedy na blogu wyświetli nazwa bloga, następnie opis,a pod nimi obraz,
                                       zamiast tytułu i opisu - będzie widoczny tylko obraz,
                                       umieść opis za obrazem - pojawi się obraz, a pod nim opis (bez tytułu bloga)
Obraz można łatwo usunąć, klikając na niebieski tekst "Usuń obraz".
Jest tutaj także możliwość dodawania obrazów z innych stron internetowych za pomocą adresu URL (tak samo jak przy wstawianiu obrazów do postów - opis w poprzednim kursie).

7. Mniej istotna rzecz na początek - favikona:
Co to jest? 
Favikony (ikony ulubionych) to takie małe znaczki, które znajdują się między innymi przed adresem w polu adresowym przeglądarki. Dobrze zmienić bloggerową favikonę na swoją, żeby się wyróżnić np. na listach blogów u znajomego blogera :)

Aby ustawić swoją favikonę - kliknij na "Edytuj" w polu "Favikona" - pojawi się okno "Skonfiguruj favikonę". Najpierw jednak musisz utworzyć odpowiedniego rozmiaru zdjęcie lub obraz (16x16px lub 32x32px - rozmiar mniejszy niż 100KB). Gdy obraz jest już gotowy - kliknij "Wybierz plik", znajdź odpowiedni folder i obraz, kliknij "Otwórz", a potem "Zapisz".

8. Pasek nawigacyjny:
Pasek nawigacyjny znajduje się w prawym górnym rogu bloga i jest to bardzo przydatna rzecz. Z poziomu bloga można przejść od razu do pisania nowego postu lub do projektowania zmian w blogu (czyli strony z kategoriami "Przegląd", "Posty" itd.):

Blogger daje możliwość zmiany kolorów paska nawigacyjnego. Można go także wyłączyć.9. Gadżety - są to dodatkowe funkcje, które możesz umieścić na swoim blogu. 
Żeby dodać gadżet kliknij na niebieski tekst "Dodaj gadżet". Wtedy dodatkowe funkcje pojawią się na blogu w tych miejscach, w których znajdują się niebieskie napisy - pod nagłówkiem, w pasku bocznym lub w stopce bloga.

Otworzy się okno z różnymi "funkcjami". Możesz dodać daną funkcję - klikając na biały plus na niebieskim tle.  

Zróbmy przegląd istotnych gadżetów:
  
                                    

Pozostałe gadżety wydają mi się mniej przydatne. Wyjątkiem są jeszcze dwa, znajdujące się w zakładce "Więcej gadżetów":


Nie będę teraz analizować każdego z wyżej opisanych gadżetów (dodawanie ich jest dość intuicyjne, niektóre posiadają ciekawe opcje, o których napiszę w przyszłości), ale pokażę Wam jak korzystać z opcji, która pozwala na popularyzowanie bloga i zyskiwanie nowych czytelników. 
Mam na myśli gadżet "Obserwatorzy".

W obrębie funkcji "Dodaj gadżet" znajdują się dwa podobnie brzmiące gadżety:
- pierwszy w "podstawowych gadżetach", który nosi nazwę " Obserwatorzy w Google+", który na razie pominę,
- drugi w "Więcej gadżetów" - "Obserwatorzy" - skupmy się na tym.
Już wielokrotnie pojawiała się plotka, że ulubiony gadżet większości blogerów ma zniknąć. Jak na razie nie został przez obsługę bloggera usunięty i bardzo dobrze! Korzystając z tego gadżetu na blogach innych osób, pokazujesz, że podoba Ci się ten blog i chcesz zostać jego stałym czytelnikiem, przy okazji reklamując swój blog (przynajmniej tak to wygląda w teorii ;-)). 

Jak umieścić gadżet na swoim blogu? 
Jest to bardzo proste - "Dodaj gadżet" -> "Więcej gadżetów" -> "Zapisz" (nad "Zapisz" znajdują się jeszcze okienka, w których możesz zmienić kolory oraz miejsce, w którym możesz zmienić słowo "Obserwatorzy" na inne - te wszystkie elementy można zmienić później).

Jak korzystać z "Obserwatorów" na innych blogach?
Kliknij w pole "Dołącz się do tej witryny". Pojawi się okno, w którym kliknij w "Obserwuj tego bloga". W kolejnym oknie kliknij "Gotowe" i już :)

10. Konfiguracja postów:
Obiekt "Posty w blogu" -> "Edytuj". Pojawia się okno, w którym można określić - ile postów ma się pojawiać na stronie głównej (ilość długich postów zostanie i tak dopasowana do wielkości strony) oraz jakie informacje mają znaleźć się pod postem (zaznacz za pomocą ptaszka w kwadracie przy danym elemencie). Na dole w prostokącie "Rozmieść elementy" widać jak post będzie wyglądał na blogu - podświetlone ramki można poprzekładać (na zasadzie złap i upuść). Gdy już wybierzemy wszystkie elementy - klikamy "Zapisz".

Ufff - koniec podstawowych funkcji kategorii "Układ strony" :) Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe. 

7 komentarzy :

 1. Super wpis dla tych , którzy nie maja w swoim najbliższym otoczeniu znających się na tych kwestiach :) Niestety, sam blogger nie do końca działa tak jak powinien, ale najtragiczniej nie jest. Chyba niebawem skorzystam z tej Favikony... Będę zaglądać, może i mnie się jeszcze coś przyda w przyszłości, bo wiele jeszcze nie umiem...
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W bloggerze - zauważyłam na razie na jeden większy błąd związany z dodawaniem gadżetów (nie można dwukrotnie kliknąć zapisz). Czasami zdarzają się jeszcze problemy z dodawaniem komentarzy - bywa, że komentarze, zamiast pojawiać się pod postem, z niewiadomych przyczyn trafiają do działu "moderowane". Ale tak ogólnie, to całkiem fajna platforma (chociaż nie mam porównania z innymi).
   I zapraszam na kolejne wpisy :) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Jesteś Wielka, robiąc ten tutorial, na pewno wielu skorzysta. A o działaniu blogerra to podpisuję się z przedmówczynią, ale to już nie nasza wina. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam jak było to trudne dla mnie- tym bardziej, że wszystko chciałam zrobić sama i nawet najbliżsi nie wiedzieli o moich planach:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ewcie jesteć niesamowita , szacun dla Ciebie za ten kurs. Ja sama dochodziłam do wszystkiego , wiele pomogła mi Danusia , szkoda że wtedy Cie nie znałam , zaoszczędziłabym sobie mnóstwo czasu i energii. Myslę , że trafiłaś z tym kursem w dziesiatkę. Gratuluję !!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też uważam że kurs jest super. Już dość długo bloguje ale niestety nie wiem jak zrobić banerek z candy z innego bloga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Ok - podpowiedź będzie za jakiś czas na blogu.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...