niedziela, 26 kwietnia 2015

Jak szukać wzorów? Pinterest

Internet to raj dla rękodzielników. Mamy tu wszystko - zdjęcia, inspiracje, wzory, schematy, porady. Te rzeczy są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie i jak szukać.


Wyobraźcie sobie, że podoba Wam się jakieś zdjęcie w Internecie. Chcecie je zachować, ale też podzielić się nim z innymi ludźmi. Taką możliwość daje serwis Pinterest. Zapytacie, po co bawić się w zapisywanie zdjęć w jakimś serwisie, jeżeli można je zapisać na dysku, albo udostępnić na Facebooku? Obrazy, które użytkownicy Pinteresta "pinują" czyli przypinają do swoich tablic, tworzą ogromną bazę zdjęć, które można przeglądać, przeszukiwać i wybierać z niej obrazy, które nam przypadną do gustu (takie, jak na przykład zdjęcia potraw, krajobrazów, nowej łazienki, stylizacji, czy tego, co nam - rękodzielnikom najbardziej się przydaje, czyli pomysłów i schematów). 

Rejestracja
  Wchodzimy na stronę pinterest.com. Pojawia się okno:
Możemy zarejestrować się przy pomocy konta Facebookowego lub tworzymy sobie nowe - Pinterestowe konto. Ja wybrałam tą drugą opcję, dlatego na niej się skupię. 
(Klikając "kontynuuj przez Facebooka" otrzymacie możliwość połączenia konta facebookowego z Pinterestem, oznacza to, że będzie mogli wyrazić zgodę na bezpośrednie zamieszczanie pinowanych zdjęć na Waszej tablicy na FB - możecie to również zrobić po zwykłej rejestracji)

Wpisujemy swój adres E-mail, wymyślamy hasło i klikamy "zarejestruj się". Otworzy się kolejne okno,  w którym uzupełniamy okienka, a następnie klikamy "Wpadnij do nas"

(Możemy również wybrać opcję "Kontynuuj jako firma")
Po kliknięciu "Wpadnij do nas" pojawi się strona:

Zaznaczamy, to co chcemy, a potem klikamy "obserwuj" (od tego, co tutaj wybierzemy zależy, jakie Piny będą znajdowały się w propozycjach Pinteresta - oczywiście później możemy zmienić zaznaczone tutaj zainteresowania). 

Obsługa strony głównej
Pojawi się kolejna strona - już właściwa:

Pamiętajmy, żeby potwierdzić adres e-mail. Klikamy "zamknij" w samouczku i zabieramy się do uzupełnienia profilu w "Edytuj profil":
Nic trudnego - uzupełniamy brakujące okienka. Zmieniamy lub zostawiamy nazwę i nazwę użytkownika (czyli adres do naszej tablicy), możemy uzupełnić rubryki "o Tobie", "lokalizacja" i "Strona internetowa". Możemy też dodać zdjęcie profilowe, klikając "zmień obrazek", potem "wybierz plik" (wybieramy plik z dysku). Na końcu klikamy "Zapisz profil".

Możemy też kliknąć w koło zębate:
i uzupełnić podstawowe dane na temat naszego konta (klikamy w "ustawienia konta"). Możemy tu zmienić hasło, język, widoczność strony w wyszukiwarkach. Warto zainteresować się tutaj działem "Powiadomienia". Jeśli nic nie zmienimy w tym dziale, Pinterest będzie wysyłał maila każdorazowo, gdy ktoś wykona jakiś ruch na Twojej tablicy - przypnie Twój obrazek, polubi go, skomentuje itd. Dobrze jest prześledzić te wszystkie opcje i zastanowić się, czy chcemy dostawać za każym razem informację w postaci maila (jeśli nie - klikamy na słowo "Tak").
W ustawieniach konta, jeśli chcemy, możemy także połączyć nasze konto z FB, G+ itd.
Na końcu klikamy "Zapisz ustawienia".

Koniec ustawień, zaczynamy zabawę
Wyszukiwanie możemy zacząć na kilka sposobów - najpierw stworzyć swoje tablice, czyli katalogi, a potem do nich dopasowywać znalezione obrazki lub od razu zacząć wyszukiwanie zdjęć. 


Zacznijmy od utworzenia tablicy. Klikamy na prostokąt z napisem "Utwórz tablicę".
Wpisujemy nazwę tablicy - np. szydełkowanie, wzory na druty czy beading. Określamy kategorię i już. Jeśli macie ochotę, możecie też dodać opis, mapę, albo ukryć tablicę, tak, aby była widoczna tylko dla Was. Klikamy "Utwórz tablicę".

Tablica jest już gotowa, pora na dodawanie zdjęć, czyli pinów:

Teraz mamy wiele możliwości:
- możemy kliknąć na literkę "P" w lewym, górnym rogu i wtedy Piterest przedstawi nam swoje propozycje zdjęć na różne tematy,
- możemy wpisać tekst w miejscu "szukaj" np. "szydełkowanie" lub "crochet" - wtedy pojawią się zdjęcia tylko związane z wyszukiwanym słowem,
- możemy kliknąć na przycisk z trzema poziomymi liniami (zaraz za oknem wyszukiwania), pojawią się wtedy różne kategorie, w których można wyszukiwać obrazy,
- możemy kliknąć na prostokąt "Dodaj pina", pojawi się okno, w którym możemy wybrać, czy pin ma pochodzić z Internetu, czy urządzenia. Wybierając "z Internetu" otworzy się kolejne okno, w którym podajemy adres strony, z której chcemy przypiąć zdjęcie. Klikamy dalej i otwiera się kolejne okno, w którym widzimy wszystkie zdjęcia z wybranej przez nas strony. 
Najeżdżamy na wybrane zdjęcie. Wyświetli się na nim przycisk "Pin it" - ten przycisk zawsze, gdy się pojawi na zdjęciu, pozwala na przypięcie do tablicy (w wielu różnych miejscach w serwisie Pinterest, ale także na wielu różnych stronach znajdziemy taką opcję). Po kliknięciu w ten przycisk, otworzy się okno "wybierz tablicę". 

Z rozwijanej listy wybieramy wcześniej stworzoną tablicę, albo tworzymy nową - wpisując jej nazwę w miejsce "Szukaj", a następnie klikając "Utwórz". Jeśli utworzymy nową tablicę, to pojawi się ona na głównej stronie z zapisanym pinem.

Jeśli chcemy dodać zdjęcie z dysku lub innego urządzenia - klikamy "dodaj pina" - "twoje urządzenie" i przeglądamy pliki na dysku lub na karcie aparatu.

Więcej o przypinaniu zdjęć
Wróćmy do metod wyszukiwania pinów (pamiętajcie - żeby wrócić do strony głównej - klikacie okienko z Waszym imieniem lub nazwą, znajdujące w prawym górnym rogu ekranu). 
Wpiszmy sobie w oknie wyszukiwania słowo "szydełkowanie":

Pojawia się dużo obrazków na temat szydełkowania. Co możemy z nimi zrobić? 
Najeżdżamy na nie. Widzimy przycisk "Pin it". Wiemy do czego służy - więc możemy zapisać zdjęcie w odpowiedniej tablicy. 
Znów możemy utworzyć nową tablicę (klikając na "Utwórz tablicę") lub dodać pin do tablicy już istniejącej (obok tablicy pojawi się "Pin it", który klikamy zawsze, gdy chcemy zapisać zdjęcie).

Wracamy do okna z wyszukiwarką pinów. Jeśli klikniemy na zdjęcie, a nie na przycisk "Pin it" - zdjęcie otworzy nam się w nowym oknie w całości. Może się okazać, że w dalszej części zdjęcia znajduje się np. schemat - tak jak to było w tym wypadku:
Z tego miejsca można również przypiąć pin do tablicy, klikając "Pin it" w lewym górnym rogu. Warto też zobaczyć co znajduje się pod zdjęciem:

Mamy tutaj link źródłowy zdjęcia - mogą się tam znajdować np. porady lub inne ciekawe zdjęcia.

Tablice innych użytkowników
Pinterest daje bardzo wiele możliwości wyszukiwania interesujących nas zdjęć. Możemy np. "grzebać" w tablicach innych użytkowników - z poziomu wyszukiwania (klikając na słowo "Tablice" zaraz pod linią wyszukiwania)

lub klikając w propozycje Pinterestu, które pojawiają się, gdy przypniemy jakiś pin:

Obserwowanie
Jeśli podoba nam się cała tablica jakiegoś użytkownika, a nie chcemy pinować poszczególnych zdjęć - możemy skorzystać z przycisku "obserwuj" - pojawia się on jako biały napis na czerwonym tle (tak, jak na powyższym obrazku). Obserwowane tablice pojawią się na stronie głównej w zakładce "Obserwowane":
Można obserwować tablice, ale także i użytkowników (Pinerów). Można także polubić piny (klikając na ikonę serca, gdy ona się pojawi np. przy wyszukiwaniu obrazów), wtedy polubione piny można będzie oglądać na stronie głównej w dziale "Polubione".

To tyle
To podstawowe opcje, jakie umożliwia Pinterest - jest więcej opcji, ale myślę, że to na początek Wam wystarczy, a jak już będziecie śmigać w wyszukiwaniu i pinowaniu zdjęć - odkryjecie też inne możliwości tego serwisu. Życzę Wam miłego wyszukiwania zdjęć i zapraszam na moje konto, na którym zebrałam już niemałą ilość obrazów:

PS. Spróbujcie szukać za pomocą słów kluczowych, takich jak np. "szydełkowanie wzory", "crochet pattern", "beading pattern", "crochet rope pattern", "peyote stitch tutorial", "szydełkowanie tutorial" itd.

9 komentarzy :

 1. Ewciu ale sobie zadaas trudu żeby to wszystko opisac, Szacun wielki dla Ciebie za orom pracy> ja co prawda nie skorzystam by już tam jestem ale mysle że znajdą sie osoby które spróbują :-).
  Musze co prawda zrobic tam mały porządek bo póki co mam jedna tablicę :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja od jakiegoś czasu też spędzam długie godziny na pintereście ;) Wielka skarbnica inspiracji!

  OdpowiedzUsuń
 3. pinterest to wg mnie worek bez dna :) ciągle coś nowego i interesującego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki bardzo, długo się zastanawiałam czy się zalogować ale dzięki Twojemu wpisowi zrobiłam to.

  OdpowiedzUsuń
 5. Great!
  I follow you on Pinterest.:)
  Happy week.:*

  OdpowiedzUsuń
 6. Super opis. Na pewno wiele osób dzięki Tpobie nauczy się korzystać z pinterestu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja na pewno skorzystam, dziękuję bardzo :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny poradnik dla początkujących. Pozwoliłam sobie zalinkować w najnowszym poście, nie masz nic przeciwko?

  OdpowiedzUsuń
 9. Parę dni temu "wlazłam" na pinterest,nie wiedziałam,jak się tam poruszać...teraz już wiem więcej.Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...