czwartek, 27 lutego 2014

Geologia jest prosta jak drut S01E02


- Proszę paaani, kiedy powstał wszechświat?
- A wiecie, czym w ogóle jest wszechświat?
- No to jest kosmos, gwiazdy, planety...
- Wszechświat jest wszystkim, co istnieje - nie tylko planetami, gwiazdami i kometami, jest też przestrzenią, czasem i wszelkimi prawami jakie nimi rządzą.
- To nie wiadomo, kiedy to wszystko postało?
- Nie wiadomo! Ale 85 lat temu Edwin Hubble...
- To ten od tego dużego teleskopu?
- Tak, więc Edwin Hubble zauważył, że gwiazdy się od nas oddalają - czyli wszechświat się rozszerza. Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że kiedyś - około 14 miliardów lat temu, wszystkie gwiazdy znajdowały się w jednym punkcie. Ten punkt był nieskończenie mały i nieskończenie gęsty. Wyobraźcie sobie, że cały wszechświat znajdował się w ziarenku piasku, a temperatura wewnątrz tego ziarenka wynosiła około 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 stopni Celsjusza. Wtedy nastąpiło wielkie buuum i powstał wszechświat. To jest jedynie teoria naukowa i nosi ona nazwę teorii Wielkiego Wybuchu, ale jest ona uznawana za najbardziej prawdopodobną.
- Proszę pani, to się stało po Wielkim Wybuchu?
- Zaczęły powstawać różne cząstki - po około 0,01 sekundy postały prawdopodobnie fotony, czyli paczki energii, potem elektrony, pozytony, neutrina i małe ilości neutronów i protonów - czyli wszystkie cząstki potrzebne do powstania atomu. Po 100 sekundach od wybuchu, neutrony i protony zaczęły się ze sobą łączyć i powstały cząstki helu.
- Proszę pani, a jak człowiek nawdycha się helu, to tak śmiesznie mówi i helu jeszcze się używa do dmuchania balonów!
- No właśnie, bo hel jest lżejszy od powietrza. W pierwszych minutach powstania wszechświata utworzył się również wodór. A z wodoru i helu mogły już powstawać gwiazdy.
- A jak powstały planety?
- Ciężkie pierwiastki, takie jak tlen, żelazo czy krzem, żeby mogły powstać musza mieć odpowiednie warunki, a takie panują we wnętrzu gwiazd. Kiedy już powstały ciężkie pierwiastki, zaczęły się one zderzać ze sobą i z lekkimi pierwiastkami. W ten sposób utworzyły się związki, potem pył, z pyłu - bryły, a z brył planety. Tak w wielkim skrócie powstała też Ziemia.
- A ile lat ma Ziemia?
- O tym porozmawiamy na następnej lekcji!

http://faktopedia.pl/uimages/services/faktopedia/i18n/pl_PL/201311/1383579352_by_Mudzina_500.jpg?1383579352

12 komentarzy :

 1. W następnym wcieleniu pójdę na geologię :)
  Pozdrawiam :)
  Ps. A flagi " załatwiłam " na amen ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam ;-P
   A co do flag - to co się stało?

   Usuń
  2. Zmieniłam ilość kolumn, tylko się zresetowało do zera, wszystkie dotychczasowe wizyty z całego świata wcięło jak babce trampki :(
   No to sobie w zamian zaserwowałam flagi w postaci mapy :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. A jak się czyta tą dłuuuugą liczbę?

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna świetna lekcja :-) Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki pani profesor:)!!!! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj geologia zawsze mnie interesowała , ale te liczby nieco przerażają :) Lekcja świetna i czekam na cd:)

  OdpowiedzUsuń
 6. No, no :) Twoje wszechstronne uzdolnienie, aż onieśmiela moje skromne zdolności.. Uwielbiam czytać Twoje lekcje. Dzięki nim sama przypominam sobie o niektórych faktach, które zdążyłam już zapomnieć... a także pogłębiam niekiedy swoją wiedzę o nowe wiadomości... Co tu kryć, wszak geologia nie jest moim chlebem powszednim :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć Efa, pozdrawiam c'e gorąco z Włoch, nie mogę komentować twoich postów, bo z Google nie jest mi łatwo tłumaczyć. Koleżanką Danuta z pracy mi tłumaczy.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...