czwartek, 13 marca 2014

Geologia prosta jak drut S01E04- Proszę paaaani, a skąd się wziął Księżyc?
- Pamiętacie, że Ziemia powstała około 4,55 miliarda lat temu? Więc taka Ziemia krążyła sobie wokół Słońca przez jakieś 20 milionów lat i wtedy nastąpiło wielkie trach! W naszą planetę uderzyło coś tak dużego jak Mars. Masa Ziemi to 5 980 000 000 000 000 000 000 000 kg (czyli 5,98 kwadryliona kg), a Marsa: 641 000 000 000 000 000 000 000 kg (czyli 0,64 kwadryliona kg). W Ziemię trafiło, więc ciało o masie jednej dziesiątej masy Ziemi! Takie zderzenie musiało być katastrofalne w skutkach!
- To Księżyc powstał z Ziemi?
- Okazuje się, że nie. Prawdopodobnie został utworzony w całości z ciała, które uderzyło w naszą planetę.
W tracie kolizji wewnętrzna część obcej planety, czyli jądro - połączyło się z ziemskim, natomiast zewnętrzna część, czyli płaszcz uległ eksplozji, z której postała chmura gazów, pyłów i odłamków. Znalazły się one na naszej orbicie i utrzymywane były przez ziemską grawitację. Cały ten materiał bardzo szybko połączył się w nowe ciało kosmiczne, jakim jest Księżyc.
- Proszę pani, a czy na Księżycu jest woda?
- Jeszcze do niedawna twierdzono, że z całą pewnością Księżyc jest suchy jak pieprz, bo podczas kolizji z ciałem kosmicznym cała woda wyparowała. Jednak już w czasie misji Apollo (lata 1966-1972) odkryto zawartość wody w próbkach księżycowych - naukowcy wtedy stwierdzili, że pewnie próbki były nieszczelne. Teraz już wiemy, że na Księżycu na pewno jest woda. Skąd się ona tam wzięła? Tłumaczenie jest podobne do tego, które wskazywało na jej brak - podczas katastrofalnego zderzenia, Księżyc "przejął" trochę wodoru z Ziemi. Drugim wytłumaczeniem jest dostarczanie wody przez meteoryty.
- A woda na Księżycu znajduje się w morzach?
- Nie... woda znajduje się w kraterach, w postaci lodu. Ale na Księżycu są morza, tylko bez wody.
- Jak to jest możliwe?
- Jak popatrzycie na Księżyc, zobaczycie ciemne plamy - są to miejsca, w których według starożytnych astronomów znajdowały się morza wypełnione wodą. Niestety dawni naukowcy nie mieli racji - morza te, to ogromne kratery wypełnione zestaloną magmą, które powstały przez uderzenia meteorytów lub są po prostu wulkanami niezwiązanymi z uderzeniami obcych obiektów. Największy krater na Księżycu, a przy okazji i jeden z największych w Układzie Słonecznym, ma 2,5 tysiąca km średnicy i głębokość 13 km. Poza ciemnymi plamami, czyli kraterami, możemy zobaczyć z Ziemi jasne miejsca, są to góry lub wyżyny, które także powstały w katastroficznych warunkach.
Myślę, że już wystarczy Wam na dzisiaj wiedzy o Księżycu.

6 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawy wykład "Pani Profesor". Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 2. ale ciekawostki !:))

  Zapraszam do mnie . Za "chwile" candy . http://lesia-rekodzielo.blogspot.com
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Efa - Kobieta , która żadnej pracy się nie boi i bardzo dużo wie i umie :) Młodzi bierzcie wzór !!!!! Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam czytać Twoją "prostą" geologię :) Czy jest "coś" czego nie wiesz lub nie umiesz? Domyślam się odpowiedzi... i szczerze podziwiam Twoje rozliczne talenty...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo fajnych, ciekawych wiadomości :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...